Nedir bu “Third Platform”

Third Platform, bir “computing platform” yani bilgi işlem, bilişim platformu.  Third platform kavramı mobile platformların, sosyal medyanın, bulut bilişimin, Internet Of Things kavramının ve analitiğin (big data) bir arada uyum içinde çalışması anlamına geliyor. Bütün bu uyum, insanların ve teknoloji ile ilişkili birçok işletmenin iş yapış biçimini değiştireceği öngörülüyor.

Numaralandırılmış platformların paradigmasında “First Platform“; Mainframe bilgisayarları, “Second Platform“; Client/Server sistemleri, “Third Platform” online computing, bulut bilişim ve kablolu, kablosuz her türlü cihazın, sensörlerin uyum içinde çalışmasını, “Fourth Platform” ise şu an tam olarak net bir şekilde oturmuş bir tanıma sahip değil. Yalnız, ihtiva edeceği kavramlar tahmin edilmekte; AI, IoT ve Quantum Computing ve ağırlıklı olarak da Grid Computing konularını içerebilir.

First Platform (Mainframe) kavramı 1950 sonlarını, Second Platform (Client Server) kavramı 1980 ortalarını, Third Platform (Social, Mobile, Cloud and Analytics, IoT) 2010’lu yılları, Fourth Platform için tarih vermek şimdilik çok erken.

 

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Third_platform
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s