CCNA v3.0 – 200-125 Neler değişti?

Merhabalar,  çoğunuzun bildiği gibi CCNA/200-120 kodlu Cisco Certified Network Associate Exam sınavı ve 100-101 ICND1 ile 200-101 ICND2 kodlu sınavlarda Cisco müfredat güncellemesi yaptı. 200-120 kodlu kompozit sınav 200-125 olarak güncellendi. Aynı şekilde 100-101 kodlu sınav 100-105‘e, 200-101 kodlu sınav ise 200-105‘e güncellendi.

Peki, CCNA 200-125 kodlu sınav içeriğinde yapılan güncellemeler hangi konuları içeriyor bir göz atalım. CCNA 200-125 kompozit bir sınav yani içerisinde 100-105 ve 200-105 (ICND1/ICND2) konularını barındırmakta. Bu sebeple ICND1 ve ICND2 içeriklerindeki değişiklileri ayrı ayrı yazmakta fayda var.

ICND1 (100-105)

  • Hub ve Bridge’ler artık müfredatta yok bunun yerine temel anlamda Firewall, Wireless Controller ve Access Point kavramları eklenmiş durumda.
  • Olmazsa olmaz LAN Switching içeriklerinde ICND1 için değişiklik gözlemlenmiyor.
  • NTP, NAT, DNS, DHCP gibi IP Infrastructure servisleri konfigürasyonları mevcut.
  • Routing kavramları ve RIPv2 içeriği aynı ama OSPF içeriği ICND1‘de bulunmuyor

ICND2 (200-105)

ICND2 bölümünde çok büyük değişiklikler mevcut.

  • Detaylı LAN switching konuları biraz daha detaylı, özellikle de Swtich Stacking ve Chassis Aggregation yararları gibi.
  • 802.1x, DHCP Snooping gibi güvenlik konuları dahil durumda.
  • Routing konuları hemen hemen aynı durumda; Router on a stick, SVI, Link-State, Distance Vector, Interior-Exterior, OSPFv2 ve v3, EIGRP IPv4 ve IPv6
  • Wan konularında önemli bir gelişme, artık Frame Relay konusu yok. Bol bol PPP, MLPPP, PPPoE ve  mevcut. WAN teknolojileri hemen hemen aynı olmakla birlikte MPLS, MetroE, BroadBand PPPoE ve VPN’ler içeriğe dahil durumda.  Wan konularında en büyük değişiklik eBGP IPv4 ‘ün müfredata dahil edilmesi. Bu ICND2 seviyesinde korkutucu gelebilir ama BGP temel kavramlar ve bir kaç komut ve temel yapılandırmaların bu seviyede bilinmesi iyi bir artı.
  • Infrastructure servislerinde temel HSRP yapılandırmaları ve ek olarak Cloud tabanlı başlıklar mevcut. Virtual ve External servislerin yanı sıra temel QoS ve ACL kullanımı. APIC-EM Path Trace ACL Tool kullanarak ACL doğrulama.
  • Infra’nın yönetimi, SNMPv2 ve v3, IP SLA, SPAN, AAA konuları mevcut. Altyapı yönetiminde major değişikliklerden birisi ise Network Programmability, Controller fonksiyonları, Northbound ve Southbound kavramları ile SDN konularına bir bakış.

Artık Frame Relay bilmek gerekmese de temel anlamda BGP ve SDN konularına yoğunlaşmak temel CCNA seviyesinde çok önemli. Cisco bu yeni sınav güncellemeleri ile güncel network trendlerini bütün CCNA seviyesinde adaya kazandırmak istiyor.

Hakan Orcan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s