Solution Stack kavramı

Selamlar, bugün “Solution Stack” üzerine bir şeyler karalamak istiyorum.  Solution Stack  ya da Software Stack, yazılım geliştiricilerin geliştirme yapabilmek için ihtiyaç duydukları geliştirme platformunu oluşturmak için gerekli yazılımlar bütünüdür.

LAMP_software_bundle.svg

Örneğin, klasik bir web uygulaması geliştirebilmek için yazılımcının ihtiyaç duyduğu geliştirme ortamı minimal bir şekilde şöyledir: işletim sistemi, web server, database ve programlama dili. Bu ortamı bir arada sunan yazılım setine Solution Stack veya  Software Stack adı veriliyor. Solution Stack’ler sadece yazılım geliştirme ortamı oluşturmak için değil çok farklı amaçlar için de hazırlanabilmektedir.  Örneğin:

Bir “Server Stack” temel server fonksiyonlarını içeren yazılımlar bütünüdür.  Bu bir web server olabileceği gibi bir IT infrastructure sağlayan bir server yapısı da olabilmektedir.  Aynı şekilde bir “Web Stack”,  yukarıda bahsettiğimiz gibi bir web uygulaması geliştirebilmek için uygun ortamı hazırlar. Storage Stack bize bir storage ortamını tek paket halinde sunar. Storage Stack tek bir vendor adı altında satılsa da (EMC, NetApp) bu vendorlar farklı üreticiler ile partnerlik yaparak onların ürünlerini Storage Stack içerisinde konumlandırabilirler. Yani bir EMC Storage Stack ürün için HP, Cisco, Citrix, SAP vb. vendor ile anlaşabilir ya da içerisinde farklı bir server-virtualization çözümü kullanabilir. Bunları tek bir ürün adı altında stack olarak sunabilir.

Solution Stack kavramına geri dönecek olursak, bu konuyu biraz örneklendirelim;

LAMP Stack; Linux, Apache, MySQL veya MariaDB, Perl, Php veya Python birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

LAPP Stack; Linux, Apache, PostgresSQL, Perl, Php veya Python birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

LNMP / LEMP Stack; Linux, Nginx, MySQL veya MariaDB, Perl, Php veya Python birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

LLMP Stack; Linux, Lighttpd, MySQL veya MariaDB, Perl, Php veya Python birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

MEAN Stack; MongoDB, Express.js, Angular.js, Node.Js birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

MERN Stack; MongoDB, Express.js, React.js, Node.Js birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

LYME/LYCE Stack; Linux, Yaws, Mnesia veya CouchDB, Earlang  birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

LEAP; Linux, Eucalyptus, AppScale,  Python  birleşiminden oluşur ve web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.Uygulamalar AWS/EC2 veya Google AppEngine desteği ile Scale edilebilir.

OpenStack; Linux, OpenStack birleşiminden oluşur ve IaaS hizmeti sunar.

Ganeti; Xen veya KVM, Linux/LVM, Ganeti, Ganeti Web Manager, Distributed Replicated Block Device’dan oluşur ve cluster tabanlı sanallaştırma yönetim yazılımıdır.

XAMPP Stack; Linux/Unix , Apache, MySQL veya MariaDB, Perl, Php birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

MAMP Stack; Mac OS X , Apache, MySQL veya MariaDB, Perl, Php veya Python birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

WAMP Stack; Windows , Apache, MySQL veya MariaDB, Perl, Php veya Python birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

WISA Stack; Windows , Apache, MySQL veya MariaDB, Perl, Php veya Python birleşiminden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

WINS Stack; Windows Server, IIS, .NET, SQL Server bileşenlerinden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

BHCS Stack; BSD, C, HTTPD, SQLLite Server bileşenlerinden oluşur ve dinamik web uygulamaları geliştirmek için uygun Solution Stack sağlar.

 

Kaynak: Wikipedia

One thought on “Solution Stack kavramı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s