Juniper EX serisi cihazlarda interface tipleri ve amaçları

Juniper EX serisi network cihazlarında 4 farklı network interface grubu mevcuttur.

  1. Aggregated Ethernet Interface: Bütün Ex serisi cihazlar fiziksel katmandaki Ethernet interface’leri gruplayarak “single link layer interface” haline dönüştürebilirler. Bu interface aynı zamanda “Link Aggregation Group” yani “LAG” adı ile de bilinir. LAG sınıfı bir interface bize network trafik yükünü dengelememize (Load Balance) ve Uplink bandwidth değerlerimizi arttırmaya yardım eder.
  2. LAN Access Interface: Bu Ex serisi interface’leri bir PC, Laptop, File Server, Printer’a direkt olarak bağlayabilir. Cihazların ağa erişimine izin verebiliriz. Bir Ex serisi cihazı fabrika konfigürasyonlu bir şekilde power-on yaptığımızda cihazın her bir portu “Access Mode” olacak şekilde ayarlıdır. Default Konfigürasyon aynı zamanda bu portlar için “Autonegotiation” özelliğini aktif eder ki bu portların karşılıklı olarak hız ve link mod’larını otomatik olarak ayarlanması anlamına gelir. Access portlar HP switchler üzerinde “Untagged” portlara karşılık gelirler.
  3. Power over Ethernet (PoE Interface): Bu portlar ile VOIP cihazlar, Wireless AP’ler, Video Kameralar ve buna benzer bir çok harici güç gereksinimli ağ cihazlarına hem link hem de güç beslemesi yapılabilmektedir. PoE varsayılan olarak destekli switchler üzerindeki interface’lerde aktif durumdadır.
  4. Trunk Interface: Ex Serisi access switch’ler network içerisinde Distribution switchler’e bağlanabilirler. Trunk portlar ile distribution switchler üzerinden Vlan aktarımı  yapılabilir. Trunk interface’ler HP swtichlerde Tagged portlara karşılık gelir.

Network Interface gruplarından sonra bir de “Special Interface” grubu vardır. Bunların tanımları ve amaçları ise;

  1. Console Port: Her Ex serisi switch’te mutlaka bir console port bulunur. Bu port JUNOS üzerinde CON veya CONSOLE etiketi ile görülür. Amacı TTY tipinde bir terminal ile swtich’e bir PC yardımı ile bağlanıp konfigürasyon yapabilmektir. Bağlantıyı standart TTY kablosu ile yapabiliyoruz. Unutmamız gereken şey, bir konsol interface’e asla bir IP veya fiziksel adres atayamadığımızdır. Sadece lokal ortamda kablo bağlantısı ile bu interface üzerinden sisteme erişiriz.
  2. Loopback Interface: Bütün Ex serisi cihazlar bu software tabanlı interface’e sahiptir. Bu interface sanal bir yapıdadır. Loopback interface, Ex switch üzerinde bize sağlam ve stabil bir sanal interface sunar. Bu interface’e IP atayabiliyoruz.
  3. Management Interface: EX serisi switchler üzerinde çalışan JUNOS bize otomatik olarak bir yönetim interface’i oluşturur. Bu interface’in kodu “me0” olarak  etiketlidir. “em0” interface’ler bize out-of-band bir erişim sunarlar. Yani var olan trafikten ayrı olarak bir erişim trafiği ile switch’e bağlanabilir ve yönetimini yapaliriz. “me0″interface’e bir IP atayabilir, SSH veya Telnet bağlantısı yapabilir, SNMP bile bu porttan statistik toplayabiliriz. “em0” interface’ler JUNOS çalıştıran Juniper router’larda “fxp0” portuna benzerdir.
  4. Integrated Routing and Bridging (IRB) / Routed Vlan Interface: Ex serisi switch’ler bu interface ile bir broadcast domain’den bir diğerine trafik yönlendirmesi yapar. Bu portlar sayesinde katman 3 özelliklerini rahatlıkla kullanabiliyoruz. RVI sayesinde switch üzerindeki trafiği yönlendirmek için ayrıca bir router olmasına gerek kalmaz. Router ihtiyacını yok etmiş oluruz.

Juniper cihazlar üzerindeki fiziksel port isimlendirmeleri başvuru linki

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s